Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle morsowanie

Dlaczego morsowanie jest zdrowe?

Data publikacji 9 lutego 2022


W obecnych czasach bardzo popularne stało się morsowanie. Wiele osób zastanawia się, czy morsowanie jest dla każdego. Do tego typu aktywności może przystąpić praktycznie każdy, jednakże nie powinny morsować dzieci poniżej trzeciego roku życia oraz osoby cierpiące na pewne choroby kardiologiczne. Jeżeli zastanawiamy się nad wpływem morsowania na zdrowie ludzkiego organizmu bądź na stawy, to nie trzeba obawiać się żadnych powikłań. Morsowanie potrafi dać organizmowi ludzkiemu same korzyści, jeśli nie cierpimy na choroby kardiologiczne.

Dlaczego morsowanie jest tak popularne?

Obecnie morsowanie jest coraz popularniejszym sportem, choć wciąż wiele osób postrzega go jako kontrowersyjny. Należy pamiętać, że „Mors” to potoczne określenie osoby, która kąpie się w zimnej wodzie, przeważnie w czasie jesienno-zimowego okresu. Warto podkreślić, że morsowanie pierwszy raz może okazać się nieco wymagające, lecz z każdym kolejnym wejściem do wody, ciało ludzkie będzie bardziej przyzwyczajać się do zimna. Nieraz jest tak, że widząc grupę ludzi rozebranych praktycznie do naga, wchodzących do lodowatego morza bądź jeziora, zastanawiamy się, co takiego daje to popularne morsowanie. Jak się okazuje, kąpiele w zimnej wodzie nie tylko odpowiadają za hartowanie organizmu, ale także wykazują działanie lecznicze dla ludzkiego organizmu. Oprócz tego morsowanie ma wiele prozdrowotnych zalet. Ponadto daje bardzo pozytywne efekty sportowe. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że współcześni lekarze porównują morsowanie do krioterapii stosowanej na przykład w stwardnieniu rozsianym. W czasie zanurzenia w lodowatej wodzie będzie dochodziło do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że krew dociera głębiej oraz poprawia znacząco krążenie w narządach wewnętrznych oraz tkankach znajdujących się w ciele człowieka. W ten sposób otrzymać można szereg nieocenionych w swej wartości korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim morsowanie wpływa na zwiększanie odporności organizmu oraz hartuje ciało. Oprócz tego poprawia wydolności układu sercowo-naczyniowego i poprawia krążenie. Kolejnym pozytywną kwestią związaną z morsowaniem jest lepsze ukrwienie skóry oraz szybsza regeneracja i odżywienie organizmu. Często morsowanie może pomóc przy chorobach dermatologicznych oraz alergicznych.

Co daje morsowanie

Nierzadko poruszanym zagadnieniem jest wpływ morsowania na ludzkie stawy. Jak się często okazuje, osoby cierpiące na reumatyzm oraz na bóle stawów i choroby z nimi związane mogą morsować – nawet powinny. Należy pamiętać, że lodowata kąpiel pomoże pozbyć się bólu i zwiększy zakres ruchu. Ponadto morsowanie działa prozdrowotnie na stawy oraz kości – przyczynia się do regeneracji oraz odżywienia ich.

Jakie są przeciwwskazania do morsowania?

Warto podkreślić, że przeciwwskazania do morsowania dotyczyć będą najczęściej problemów kardiologicznych, jednakże każda osoba, która zaczyna przygodę z morsowaniem powinna zgłosić się najpierw do lekarza. Morsowanie może być ryzykowne przy nadciśnieniu tętniczym, chorobach serca oraz żylakom.

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak dbać o zdrowie