Lifestyle

Jak kawa wpływa na nasz organizm?

Jak kawa wpływa na nasz organizm?

Kawa to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych napojów pitych dosłownie na całym świecie. Bez względu na narodowość, przekonania polityczne lub wierzenia religijne, kawa jest ceniona przez każdego. Jak się jednak okazuje, pomimo tak ogromnej popularności tego napoju mało kto dokładnie wie, jak kawa wpływa na nasz organizm. Jakie są więc pozytywne, lecz również negatywne skutki jej picia?

Dlaczego pijemy kawę?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak kawa oddziałuje na ludzki organizm, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, z jakiego powodu jest ona tak powszechnie pita. Jakie ma ona działanie na ciało?
Na początku dowiedzieć się trzeba, że głównym powodem picia kawy jest oczywiście jej działanie pobudzające. Kawa znacznie poprawia koncentrację, daje dużo energii, a także rozbudza. To właśnie z tego powodu jest ona tak często pita każdego poranka. Co więcej, kawa jest również dla wielu osób po prostu smacznym napojem pitym dla samej przyjemności.

Pozytywny wpływ kawy

Jaka jest najważniejsza zaleta picia kawy? Rzecz jasna jest nią wspomniane wcześniej działanie pobudzające, które podnosi ciśnienie, przyspiesza akcje serca, a także powoduje, że niwelowane zostaje uczucie zmęczenie.
To oczywiście nie wszystko, co można zyskać, pijąc każdego dnia kawę. Dodatkowo przyczynia się ona do opóźniania procesów starzenia. Jak się bowiem okazuje, kawa zawiera naprawdę ogromne ilości polifenoli, czyli substancji o właściwościach przeciwutleniających. Dzięki nim możliwe jest zniwelowanie obecności wolnych rodników, które przyczyniają się do przyspieszania procesów starzenia organizmu.
Kawa pozytywnie oddziałuje także na układ trawienny. Znacznie przyspiesza procesy trawienne, a także poprawia przemianę materii. Co więcej, kawa przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób wątroby, chroni przed pojawianiem się alergii, a także zmniejsza znacznie ryzyko cukrzycy czy też nawet choroby Alzheimera i Parkinsona.

Czy kawa szkodzi?

Wiele osób słyszy każdego dnia, jak szkodliwe może być picie kawy. Czy jest w tym, choć ziarno prawy? Jak się okazuje, w pewnych sytuacjach kawa faktycznie może być szkodliwa. O czym konkretnie mowa?
W przypadku picia kaw istnieje ryzyko wypłukania z organizmu takich substancji jak magnez i potas, co może być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo kawa jest częstym źródłem podrażnień żołądka, niestrawności, a także odwodnienia. Dodatkowo warto pamiętać, że kawa może przyczyniać się do powstawania bezsenności. Oczywiście zawarta w kawie kofeina ma także działanie uzależniające, o czym również nie powinno się zapominać.

Kiedy można pić kawe, a kiedy nie powinno się tego robić?

Jak więc widać, kawa posiada zarówno pozytywne, jak i bardzo negatywne skutki na organizm. Zasadne jest więc pytanie, kiedy powinno się ją pić. Pamiętać przede wszystkim należy o tym, aby nie pić jej na wieczór, ponieważ może zaburzać zasypianie. Dodatkowo nie powinno się pić kawy zbyt wcześnie na pusty żołądek, ponieważ sprzyja to jego podrażnieniu. Odradzane jest także picie kawy osobom z nadciśnieniem oraz z problemem niedokrwistości.

Udostępnij