SportZdrowie

Jaki trening na spalanie tłuszczu?

Jaki trening na spalanie tłuszczu?

Spalanie tłuszczu to dla wielu osób bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy dominuje głównie siedzący tryb pracy. Zarówno trening klasyczny typu cardio, jak i interwałowy pomoże zrzucić nadmierną tkankę tłuszczową. Warto dowiedzieć się, co oferują te treningi i który będzie bardziej odpowiedni.

Trening interwałowy

Trening interwałowy jest bardzo skuteczny i intensywny. Pozwoli skutecznie spalić tkankę tłuszczową. Należy pamiętać, że przy takim treningu kilogramy spadają dość szybko – głównie przez to, że taki rodzaj treningu angażuje nawet 80% mięśni. Warto podkreślić, że sesja interwałowa powinna odznaczać się bardzo wysoką intensywnością – jest bardzo wyczerpująca dla organizmu. Trzeba też wspomnieć o tym, że proces spalania tkanki tłuszczowej odbywa się przez kilkanaście godzin po wysiłku fizycznym. W takim czasie organizm ludzki regeneruje się i pobiera znaczne ilości tlenu. Ponadto energia pobierana jest głównie z tłuszczu, z tego powodu spalanie może być aż tak efektywne. Należy zaznaczyć, że treningi interwałowe przez wzgląd na swoją intensywność nie muszą być wykonywane każdego dnia. Często wystarczą dwa czy trzy treningi w ciągu tygodnia. Ich długość powinna wynosić około kilkanaście minut plus rozgrzewka. Specjaliści zalecają, żeby wykonywać go rano bądź w ciągu dnia. Ponadto do treningów interwałowych zaliczane są wszelkie ćwiczenia, które podzielona są na dwie krótkie, następujące zaraz po sobie sesje – często są oddzielone zaledwie kilkusekundową przerwą. Należy pamiętać, że pierwsza będzie faza wysiłkowa, ponieważ pracujemy na maksymalnych osiągach, a druga faza charakteryzuje się niepełnym wypoczynkiem – nasze tętno będzie lekko opadać, lecz wciąż będzie podwyższone. Obie fazy w czasie trwania ćwiczeń są kilkukrotnie powtarzane. Wszelkie treningi interwałowy mogą być prowadzone w formie zarówno biegów, jak i energicznych ćwiczeń.

Trening cardio

Standardowy trening cardio jest dość długim wysiłkiem o umiarkowanym natężeniu. Jest polecamy osobom, których celem jest redukowanie wagi. Warto podkreślić, że cardio spala tkankę tłuszczową i robi to na intensywności 55-65% HRmax – trening interwałowy jest intensywniejszy. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że trening cardio wykonywany regularnie – najlepiej codziennie przez minimum 45 minut – da nam bardzo dobre rezultaty. Bardzo istotna jest długość, ponieważ krótsza sesja treningowa jest nieefektywna, bowiem początkowo spala się glikogen mięśniowy, a dopiero po 15 minutach organizm zaczyna pracować nad spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu zostaje 30 minut na właściwy trening. Trzeba też wspomnieć o tym, że każdy trening cardio pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty – świetnie go będzie połączyć z treningiem siłowym oraz wykorzystać zaplecze siłowy. Jednakże musimy pamiętać o tym, że ważna jest kolejność – najpierw ćwiczenia stricte siłowe, a później dokładamy
ćwiczenia cardio. Oczywiście można również najpierw zacząć od ćwiczeń cardio, jednakże zalecane są najpierw ćwiczenia siłowe.

Udostępnij