Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle nawyki

W jaki sposób budować właściwe nawyki?

Data publikacji 9 lutego 2022


Bardzo dużo osób bezskutecznie próbuje pozbyć się złych nawyków. Część osób ma problemy z podjadaniem, a inne potrafią regularnie obgryzać paznokcie. Kolejna część osób potrafi co dziesięć minut sprawdzać facebook’a bądź stosować wulgaryzmy jako znaki interpunkcyjne. Dlatego warto dowiedzieć się, jak walczyć ze złymi nawykami.

Złe nawyki – dlaczego chcemy się ich pozbyć?

Żeby pozbyć się złych nawyków, nawet takich najpaskudniejszych, musimy mieć przede wszystkim ku temu powód. Powinniśmy wiedzieć na przykład, że ciągłe przeklinanie, palenie czy obgryzanie paznokci może przynieść wiele szkód. Należy mieć świadomość, że nasze samopoczucie oraz sylwetka nie będą się poprawiać, jeśli nie zaprzestaniemy spożywać ciągle niezdrowego jedzenia. Żeby odpowiednio zmotywować się do działania, potrzebujemy przede wszystkim stworzyć listę swych nawyków i dlaczego należy je wyeliminować. W przypadku gdy korzystamy ze smartfona można śmiało wykorzystać do tego celu aplikacje takie jak np. OneNote bądź Evernote. Pomogą one stworzyć listę i przydadzą się w przypadku, gdy najdzie nas chwila zwątpienia i będziemy o krok od złamania się. W przypadku walki ze złymi nawykami warto przede wszystkim nie spieszyć się, ponieważ na wszystkie przyjdzie czas. Nie warto próbować pozbyć się wszelkich złych nawyków w ciągu jednego wieczora. Jeżeli borykamy się z paroma złymi nawykami, to warto zastanowić się, czy któryś z nich jest tym najgorszym. Jeżeli likwidacja jakiegoś z nich w największym stopniu wpłynie na jakość naszego życia, to warto będzie się skupić właśnie na nim. Należy pamiętać, że próba pokonania kilku nawyków jednocześnie może skutecznie przytłoczyć oraz odebrać motywację i doprowadzić do tzw. wypalenia się.

Jak budować nawyki?

Żeby budować dobre nawyki najlepiej będzie stworzyć środowisko, które nam w tym pomoże. Odnalezienie dobrych wzorów do naśladowania będzie kluczowym aspektem w procesie zmiany. Według opinii psychologów, ludzie są wypadkową zaledwie pięciu osób, z którymi spędzają najwięcej czasu. Dlatego warto zastanowić się kim jest nasza piątka. Jeśli są to osoby, które w nas wierzą, motywują do działania oraz przypominają o zobowiązaniach – to świetnie. Często okazuje się tak, że nałóg bądź zły nawyk wiązał się będzie z konkretnym miejscem, otoczeniem, czasem, działaniem, a nierzadko i nastrojem w którym się znajdujemy. Często jest tak, że po papierosa sięgamy znacznie częściej, gdy mamy go z kim zapalić. Ponadto paznokcie obgryzamy gdy czujemy się bardziej przytłoczeni, zwykle po środku dnia. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zmęczenie powoduje natomiast to, iż zamiast skupić się na ważnym projekcie, notorycznie zaczynamy zaglądać na facebook’a. Warto podkreślić, że świadomość okoliczności, w których dosięga nas zły nawyk będzie kluczowa w procesie jego eliminacji. W ten sposób w niebezpiecznych sytuacjach stajemy się o wiele bardziej świadomi w swych działaniach i zaczynamy łapać się na gorącym uczynku. Zdecydowanie warto pozbyć się złych nawyków.

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak dbać o zdrowie