Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Czym różnią się perfumy

Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej i toaletowej?

Data publikacji 11 listopada 2022


Perfumy butelkowane to starannie wyselekcjonowane olejki eteryczne rozpuszczone w różnych alkoholach lub wodzie. Jaka jest różnica między perfumami, wodą perfumowaną i wodą toaletową? Sekret tkwi w stężeniu zapachu. To od niego zależy, do której kategorii należy dany produkt.

Perfumy właściwe

Są jednym z zapachów o najwyższych stężeniach olejków eterycznych. Perfumy są nimi nasycone w 20-40%. To właśnie te proporcje sprawiają, że są one tak eleganckimi i drogimi produktami. Perfumy mają bardzo intensywny i mocny zapach. Wystarczy jedna kropla, a zapach utrzymuje się na Twoim ciele przez cały dzień. Ze względu na swoją wartość nie są dostępne dla przeciętnego odbiorcy i często znajdują się w formie kolekcjonerskiej w małych butelkach.

Eau de parfum- woda perfumowana

Zawiera najwyższe stężenie olejków eterycznych zaraz po perfumach- między 10% a 15%. EDP ma silny, intensywny zapach, który utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Niektóre nuty zapachowe często pojawiają się dopiero po kilku dniach. To chyba najpopularniejszy rodzaj zapachu. Cena nie jest wysoka, więc każdy może wybrać to, co lubi, z bardzo szerokiej gamy produktów.

Eau de toilette- woda toaletowa

W tym porównaniu woda toaletowa ma najniższe stężenie olejków eterycznych. Wynosi ono od 5 do 10%. Zapach EDT nie jest trwały, ale jest delikatny i lekki. Daje przyjemną aurę i świeżość. Woda toaletowa charakteryzuje się lekkimi i uniwersalnymi składnikami, które można stosować bez wahania przy każdej okazji. Dzięki lekkiej formule można ją nakładać na skórę, włosy i odzież bez obaw o przebarwienia materiału.

Eau de cologne- woda kolońska

Najlżejsza forma zapachowa o najniższym stężeniu olejków eterycznych i najniższym stężeniu alkoholu to woda kolońska. Zawiera ona 3-5% olejku zapachowego w 70-80% alkoholu. EDC jest najlżejsza i ma najkrótszy zapach. Najczęściej występujące nuty to cytrusy oraz składniki mające działanie antyseptyczne, na przykład lawenda lub rozmaryn. Łagodzą one podrażnienia po goleniu. Często występujące nuty to również zioła, kardamon i drzewo sandałowe.

Jak możemy zauważyć, istnieje wiele rodzajów zapachów i ich stężeń. Różnią się one trwałością i intensywnością, a także ceną. Bardzo popularny jest proceder wypuszczania na rynek najpierw wody toaletowej, a dopiero później perfumowanej. Warto zawsze sprawdzać pudełko lub flakonik w poszukiwaniu takich skrótów jak EDP lub EDT. One wyjaśnią nam, z jakim produktem mamy do czynienia. Wszystkie dostępne warianty stężeń znajdziemy w sklepie perfumy.pl.

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najnowsze rozwiązania w stomatologii