Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle co to jest piramida zdrowia

Co to jest Piramida Zdrowia? Jak ją czytać?

Data publikacji 9 lutego 2022


XXI wiek to czas, kiedy bardzo trudno jest dbać o prawidłową dietę, a cukrzyca i otyłość czyhają na ludzi na każdym kroku. Wszystko to przez upowszechnianie się przetworzonej żywności, słodyczy i jedzenia typu fast food. Jedną z najbardziej popularnych diet jest ta oparta na tak zwanej Piramidzie Zdrowia, a wielu naukowców wręcz nalega, aby przestrzegać zawartych w niej reguł. Tylko właściwie czym jest Piramida Zdrowia? Czy budowanie na jej podstawie swojego jadłospisu naprawdę jest kluczem do zdrowia?

Co to jest Piramida Zdrowia?

Piramida Zdrowia, znana też jako Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to wykres stworzony przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w oparciu o zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Jak można się domyślić, przedstawia on jak najwartościowsze dla organizmu posiłki, a stosowanie się do piramidy ma zapewnić człowiekowi zdrowie i dobre samopoczucie.

Warto wspomnieć o tym, że produkty w Piramidzie Zdrowia są odpowiednio posegregowane, od najważniejszych, znajdujących się u podstawy „budowli”, aż po pokarmy, które powinny stanowić tylko niewielką część diety. Należy jednak pamiętać aby nie ignorować wyższych pięter piramidy, ponieważ wszystkie jej piętra są równie ważne, a stopniowanie sugeruje jedynie ilość w jakiej należy spożywać dane produkty. Ponadto na bocznej ścianie Piramidy Żywieniowej znajdują się inne zalecenia, dotyczące odpowiedniego czasu snu, siedzenia przed komputerem, czy picia wystarczającej ilości wody każdego dnia.

Aktywność fizyczna podstawą Piramidy Zdrowia

Zalecenia odnośnie ruchu zostały dodane do Piramidy Zdrowia dopiero po dłuższym czasie od jej publikacji, dlatego dorośli mają tendencję do pomijania tego „piętra” wykresu. Tymczasem badania pokazują że każdy człowiek powinien poświęcać przynajmniej godzinę dziennie na aktywność fizyczną, co pomoże mu w walce z otyłością i wzmocni jego organizm. Nie trzeba koniecznie uprawiać intensywnych sportów, wystarczy nawet zwykłe spacerowanie, ale najważniejsze, aby być w ruchu.

Różne Piramidy dla różnych grup wiekowych

Kolejnym mniej znanym faktem jest to, że istnieje więcej niż jedna Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Jest to spowodowane zróżnicowanymi potrzebami ludzi w różnych przedziałach wiekowych, bo jak wiadomo dzieci potrzebują innych dawek składników odżywczych i ruchu niż dorośli, czy seniorzy, którzy również mają swoją własną Piramidę Zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzać zalecenia dotyczące swojej grupy wiekowej.

Czy trzeba sztywno trzymać się Piramidy Zdrowia?

Oczywiście Piramida Zdrowia zawiera bardzo cenne informacje dotyczące żywienia, ale jednocześnie jest trochę wyidealizowana. W końcu ludzie nie zawsze mają czas i chęci aby jeść posiłki o wskazanych godzinach czy we wskazanych godzinach, nie wspominając już o przestrzeganiu odpowiedniego czasu snu, czy unikaniu soli i słodyczy. Dlatego wiele osób traktuje Piramidę Żywieniową z przymrużeniem oka, budując codzienne jadłospisy w oparciu o swoje potrzeby i możliwości.

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak dbać o zdrowie