Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Kardiolog

Kardiolog – wskazania do wizyty i leczone choroby. Kiedy się do niego udać?

Data publikacji 4 sierpnia 2022


Schorzenia serca i układu krwionośnego dotykają obecnie wielu osób. Są one poważnym problemem, ponieważ to właśnie one są głównym powodem zgonów w Polsce. Leczeniem tych dolegliwości zajmuje się kardiolog. W jakich sytuacjach wskazana jest wizyta u kardiologa? Jakimi schorzeniami zajmuje się ten lekarz?

Lekarz kardiolog – co to za specjalista?

Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się dolegliwościami dotykającymi układu krążenia, a w szczególności serca oraz układu krwionośnego.

Prowadzi on diagnostykę kardiologiczną, a także leczenie, głównie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków oraz zabiegów kardiologicznych.

Gdy potrzebny jest sprawdzony kardiolog Bielsko to miasto, gdzie obecnie można uzyskać fachowe wsparcie w tym zakresie.

Jakimi chorobami zajmują się kardiolodzy?

Lekarze kardiolodzy specjalizują się w różnych chorobach dotykających serca i naczyń krwionośnych – tętnic i żył. 

Do dolegliwości, którymi zajmują się kardiolodzy, zaliczane są między innymi:

  • choroba niedokrwienna serca
  • dusznica bolesna
  • miażdżyca naczyń krwionośnych
  • nadciśnienie tętnicze
  • tachykardia
  • bradykardia
  • wady serca
  • zaburzenia rytmu serca, arytmia
  • zapalenia mięśnia sercowego
  • zawały serca

Kiedy powinno się iść do kardiologa?

Wizyta u lekarza kardiologa będzie wskazana u tych pacjentów, u których pojawiają się objawy chorób układu krążeniowego. Objawy te mogą być zróżnicowane i często nie są one przez pacjentów łączone z dolegliwościami serca czy układu krążenia.

Najczęściej o chorobach serca świadczy pogorszona kondycja, na przykład szybkie męczenie się, zadyszka, duszności po wysiłku fizycznym, a także bez niego. Problemy dotyczą również nierównej pracy serca, arytmii, kołatania serca, odczuwanej bolesności, ucisku w klatce piersiowej.

Wizyty u kardiologa będą również wymagały te osoby, u których notowane są podwyższone poziomy cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, ponieważ sprzyjają one pojawianiu się miażdżycy naczyń krwionośnych.

Jak wykrywa się choroby serca?

W wykrywaniu dolegliwości układu krążeniowego stosowane są obecnie różne metody, które pozwalają na precyzyjne ustalenie przyczyny odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

Wśród głównych metod diagnostycznych znajdują się między innymi:

  • EKG
  • USG serca
  • badanie holterem
  • badania krwi, w tym lipidogram

Jak wybrać lekarza kardiologa?

Z pomocy lekarza o specjalności kardiologicznej można obecnie skorzystać zarówno w ramach NFZ, jak i w placówkach działających prywatnie, na przykład jak klinikagalena.pl z Bielska.

Niestety, czas oczekiwania na dostanie się do kardiologa na NFZ bywa bardzo długi i pacjenci muszą czekać w kolejkach nawet po parę miesięcy. Zdarza się też, że próba zapisu kończy się niepowodzeniem, ponieważ w danej placówce nie ma już w ogóle wolnych miejsc dla pacjentów.

Stąd też duże zainteresowanie prywatnymi wizytami u kardiologów, ponieważ wtedy nie dość, że można dostać się na nie szybciej, to jeszcze można liczyć na kompleksową i profesjonalną pomoc z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod leczenia.

Artykuł sponsorowany

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?