Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie o zespole cieśni nadgarstka

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zespole cieśni nadgarstka

Data publikacji 10 lutego 2024


Czy kiedykolwiek odczuwałeś drętwienie, mrowienie lub ból w dłoniach? Jeśli tak, może to być objawem zespołu cieśni nadgarstka. Jest to dość powszechne schorzenie, które wpływa na wiele osób na całym świecie. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o tym schorzeniu.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka dotyka kości ręki, które są kluczowe dla funkcji dłoni. Ręka składa się z 27 kości, które umożliwiają nam wykonywanie precyzyjnych czynności, takich jak trzymanie przedmiotów, pisanie czy manipulacja narzędziami. Składają się one z trzech odcinków: nadgarstka, 5 kości śródręcza oraz palców. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka, gdy jedna z tych kości zaczyna źle funkcjonować, wpływa to na mechanikę pozostałych kości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://spinetic.pl/zespol-ciesni-nadgarstka/

Jakie są główne objawy?

Głównym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest drętwienie, mrowienie lub ból w dłoniach. Często objawy te występują w nocy, co może prowadzić do trudności w zasypianiu. Oprócz tego, osoby z zespołem cieśni nadgarstka mogą doświadczać słabości mięśniowej w dłoniach, trudności w chwytaniu przedmiotów czy uczucie „strzałów” bólu promieniującego wzdłuż ręki.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

  • Najczęstszą przyczyną zespołu cieśni nadgarstka są urazy, takie jak upadki czy zwichnięcia. Takie urazy mogą prowadzić do uszkodzenia ręki i ograniczenia jej ruchomości.

  • Choroby neurologiczne, takie jak udary mózgu, zapalenie nerwów czy stwardnienie rozsiane, mogą również przyczyniać się do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.

  • Choroby reumatyczne, na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, mogą wpływać na stawy ręki i prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka.

  • Zmiany zwyrodnieniowe, takie jak artroza, mogą powodować uszkodzenia stawów ręki i prowadzić do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka.

  • Nadmierne obciążenia ręki, na przykład związane z wykonywaną pracą lub sportem, mogą przyczyniać się do powstania zespołu cieśni nadgarstka.

Jak leczyć to schorzenie?

W przypadku łagodnych objawów zespołu cieśni, leczenie zachowawcze może być wystarczające. Obejmuje ono stosowanie opatrunków na nadgarstek, unikanie czynników prowokujących objawy oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Fizjoterapia może być również skutecznym sposobem leczenia – specjalista powinien przepisać zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie ręki i nadgarstka, poprawiających elastyczność stawów oraz utrzymujących dobre ukrwienie.

W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić podawanie iniekcji sterydowych w okolicę nadgarstka w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia objawów.

W przypadkach ciężkich objawów zespołu cieśni nadgarstka, gdy pozostałe metody leczenia nie przynoszą ulgi, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Polega to na przecięciu powięzi nadgarstka w celu zmniejszenia ucisku na nerw.

Materiał zewnętrzny

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najnowsze rozwiązania w stomatologii