Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Do czego służą depresory języka?

Do czego służą depresory języka?

Data publikacji 7 października 2023


Poglądowe badanie jamy ustnej wymaga doświadczenia, ale też niezbędnego w tym przypadku sprzętu. Przyrządem, z którego pacjenci bardzo często korzystają, jest tzw. depresor języka. Czym on jest i na czym polega jego zasada działania?

Depresor do języka – czym jest ten przyrząd diagnostyczny?

Mianem depresora określa się popularną szpatułkę, z której korzystają głównie lekarze rodzinni i laryngolodzy. Z jej pomocą można podczas badania lekko docisnąć język, dzięki czemu specjalista ma lepszy wgląd w gardło oraz jamę ustną pacjenta. Depresory języka to przyrządy, dzięki którym badanie:

  • jest wykonywane dokładniej,

  • może być przeprowadzane w początkowo niedostępnych przestrzeniach,

  • umożliwia bardziej precyzyjne zdiagnozowanie schorzenia lub dolegliwości.

Depresor może być użyty m.in. do zdiagnozowania takich chorób jak nieżyt nosa, zapalenie gardła, a także okolic noso-gardzieli.

Jak przebiega badanie z użyciem depresora?

Depresory języka to proste przyrządy, które są łatwe w obsłudze, ale jednocześnie wymagają znacznej precyzji. Aby lekarz mógł go użyć, pacjent musi szeroko otworzyć usta. Dopiero wtedy specjalista może za jego pomocą lekko docisnąć język do podstawy jamy ustnej.

W niektórych przypadkach przyrządy te są wykorzystywane przez lekarzy innych specjalności, a zwłaszcza przez lekarzy stomatologów. Dzięki depresorom mogą oni podnieść wargi pacjenta i sprawdzić stan dziąseł. Na marginesie warto dodać, że przyrządy te stały się nieocenione zwłaszcza w kontekście wykrywania nowotworów dziąseł.

Badanie depresorem jest bezbolesne, aczkolwiek w niektórych przypadkach może mu towarzyszyć dyskomfort. Pojawia się on głównie u osób, które z różnych powodów nie tolerują obecności ciał obcych w jamie ustnej. U takich pacjentów badanie depresorem może nawet doprowadzić do reakcji wymiotnych.

Budowa depresoru języka – co warto o nim wiedzieć?

Jak wyglądają depresory języka? Zdecydowana większość z nich ma kształt płaskiego elementu z zaokrąglonymi kształtami. Dzięki temu z łatwością przylegają do języka i równomiernie pokrywają go na całej powierzchni. Przyrząd składa się z główki i rękojeści. W niektórych depresorach umieszcza się dodatkową żarówkę, która ułatwia obserwację i diagnostykę jamy ustnej. Szpatułki mogą mieć też postać jednorazowych elementów wykonanych z drewna lub plastiku. Ich zaletą jest niska cena, a także – ze względu na możliwość jednorazowego użycia – brak konieczności dokładnej sterylizacji.

Depresory różnią się nie tylko dostępnymi funkcjami, ale też rozmiarem. Mniejsze przyrządy są przeznaczone dla dzieci, a większe dla dorosłych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najnowsze rozwiązania w stomatologii