Wizyta u psychiatry – wskazania i przebieg. Gdzie się zapisać?
Data publikacji 21 kwietnia 2022
Psychiatra jako lekarz zajmujący się dolegliwościami psychicznymi zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie w wielu sytuacjach. Kiedy warto rozważyć wizytę u psychologa? Jak przebiega konsultacja z takim specjalistą? Gdzie zapisać się do psychiatry?
Czym zajmuje się lekarz jak psychiatra?
Psychiatria to dziedzina medycyny, której głównym obszarem zainteresowania jest psychika człowieka. Lekarz, który zajmuje się tym działem, czyli psychiatra, prowadzi diagnostykę oraz leczenie zaburzeń i chorób psychicznych.
Należy jednocześnie wskazać, że psychiatra nie jest tożsamy z psychologiem. Psycholog nie jest lekarzem, wobec tego nie ma on takich samych uprawnień jak psychiatra. Nie może on wypisywać recept, zwolnień lekarskich czy kierować pacjentów na leczenie szpitalne.
Wizyta u psychiatry – kiedy warto się zapisać?
Niestety, nadal wokół chorób psychicznych panuje tabu, dlatego też przyznanie się do takich dolegliwości może powodować szereg problemów. To powoduje, że ludzie nadal obawiają się wizyty u psychiatry.
Pomoc psychiatry jest jednak wskazana w wielu sytuacjach, ponieważ dzięki niemu można cieszyć się większym komfortem oraz spokojem na co dzień. Co więcej, psychiatra może pomóc pacjentowi w ocaleniu jego życia.
Wśród objawów, które należy skonsultować z psychiatrą, znajdują się między innymi:
- stale pogorszone samopoczucie
- depresja
- zaburzenia nastroju
- omamy słuchowe, wzrokowe
- nadmierna agresja
- lęki i fobie
- nerwice
- uzależnienia
- zaburzenia odżywiania
Warto też wskazać, że schorzenia psychiczne mogą dawać nie tylko powyższe objawy, lecz również szerokie spektrum innych. Zaliczają się do nich również dolegliwości somatyczne, czyli fizyczne, na przykład jak bóle głowy, brzucha.
Gdzie zapisać się do psychiatry?
Gabinety i kliniki w całej Polsce pozwalają na skorzystanie z pomocy lekarza psychiatry. Można zapisać się do niego zarówno na NFZ, jak i prywatnie.
Wizyty na NFZ są bezpłatne dla osób regularnie opłacających składki zdrowotne. Niestety, problemem jest dostanie się do specjalisty, ponieważ kolejki mogą być nawet kilkumiesięczne. Wobec tego tak długie oczekiwanie w przypadku pacjentów doświadczających zaostrzenia objawów może być niebezpieczne.
W takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychiatrów prywatnie. Takie usługi oferowane są w wybranych placówkach prywatnych. Do udania się do psychiatry wystarczy tylko zapisanie się na wizytę.
Jeżeli poszukiwany jest dobry psychiatra Oświęcim to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z kompleksowego wsparcia specjalistów w tym zakresie. Więcej informacji o dostępnych ofertach oraz adresach gabinetów można sprawdzić już teraz w sieci.
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Wiele osób, które zamierzają udać się na wizytę u psychiatry, nie wiedzą, jak przebiega wtedy konsultacja medyczna.
Wizyta u lekarza psychiatry polega wtedy na rozmowie z lekarzem. Zadaje on różne pytania między innymi w poniższym zakresie:
- doświadczane objawy
- okoliczności ich pojawienia się
- czas występowania objawów
- zmienność objawów w czasie
- inne objawy odczuwane przez pacjenta
- stan zdrowia pacjenta
- brane przez pacjenta leki
- historia podobnych dolegliwości w rodzinie
Aby nie zapomnieć o żadnych ważnych informacjach, można również zapisać je na kartce.
Ile kosztuje wizyta u lekarza psychiatry?
Osoby opłacające ubezpieczenie zdrowotne i korzystające z leczenia w ramach NFZ nie muszą płacić za wizytę u lekarza psychiatry. Wtedy koszty pokrywa Fundusz.
Prywatna wizyta u psychiatry będzie natomiast związana z wydatkiem od około 100 złotych w mniejszych miejscowościach do nawet 200 złotych w dużych miastach. Na stronach wielu placówek można znaleźć cenniki.
Artykuł sponsorowany