Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie wypadanie pochwy

Wypadanie i osuwanie pochwy po usunięciu macicy: leczenie

Data publikacji 9 lutego 2023


Wypadanie pochwy to częsta konsekwencja histerektomii, szczególnie jej radykalnej postaci, w której usuwa się nie tylko macicę, ale i trzon, szyjkę, przydatki oraz fragment pochwy i okoliczne węzły chłonne. Nieprzyjemne dolegliwości na szczęście można zmniejszyć lub całkowicie zredukować poprzez dobranie odpowiedniego leczenia.

Wypadanie pochwy po histerektomii

Problem z wypadaniem pochwy po usunięciu macicy pojawia się u pacjentek stosunkowo często i jest traktowany jako przewlekła konsekwencja tego zabiegu. Szacuje się, że blisko połowa pacjentek po histerektomii doświadcza tego schorzenia. Osuwanie się lub wypadnięcie szczytu pochwy sprzyja nietrzymaniu moczu oraz zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Dolegliwości znacząco obniżają jakoś życia kobiety i prowadzą także do problemów w życiu seksualnym.

Wypadanie pochwy objawia się przede wszystkim w postaci bólu w trakcie stosunku, nietrzymania moczu oraz bólu i dyskomfortu w obrębie miednicy mniejszej. Kobiety często skarżą się także na problemy z aplikacją tamponu, nawracające i trudne do wyleczenia infekcje oraz problemy ze staniem czy chodzeniem. Aby potwierdzić schorzenie, konieczne jest wykonanie badania USG.

Wypadanie pochwy po usunięciu macicy leczenie

Najczęściej problem wypadania pochwy można usunąć bez konieczności przeprowadzania operacji. W większości przypadków wystarczy zastosowanie specjalnego pierścienia zwanego pessarem. Podtrzymują one ściany pochwy, dzięki czemu pozostaje ona na właściwej pozycji.

Można je stosować także w przypadku nietrzymania moczu niezwiązanego z problemem wypadania pochwy.

Oprócz założenia pessaru, którego kształt i rozmiar musi zostać dobrany przez lekarza, konieczna jest także wizyta u fizjoterapeuty. Najlepiej wybrać osobę o specjalizacji uroginekologicznej. Regularna rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty oraz ćwiczenia w domu pozwolą maksymalnie zmniejszyć dolegliwości i przywrócić komfort życia.

Operacyjne leczenie wypadania pochwy po histerektomii

Czasem przypadek jest na tyle trudny lub problem w zbyt wysokim stadium, że konieczne jest wykonanie operacji. Najczęściej specjaliści rekomendują laparoskopię, czyli zabieg wyjątkowo oszczędzający. Ściany pochwy oddziela się od pęcherza moczowego i wprowadza specjalną siatkę.

Inną metodą jest plastyka pochwy, podczas której osunięty fragment zostaje usunięty. Pochwa ulega wówczas skróceniu, ale większość dolegliwości pacjentki znika. Popularnym zabiegiem jest także rekonstrukcja dna miednicy, która pomaga trwale przywrócić właściwą anatomię i ułożenie narządów rodnych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja lacante.pl

Nasz portal to dynamiczna redakcja, która skupia się na szerokim spektrum tematów związanych z lifestylem, urodą, zdrowiem i nie tylko. Przywiązujemy ogromną wagę do jakościowych treści, które są inspirujące, pouczające i angażujące dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najnowsze rozwiązania w stomatologii